W niedzielę, 28 listopada 2021 w Krakowie, w Instytucie Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski i ugrupowanie Antypartia zorganizowały spotkanie środowisk pozaparlamentarnych, którym leży na sercu los naszej Ojczyzny i które zamierzają uczestniczyć czynnie w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Patrz relacja filmowa:
Celem spotkania krakowskiego było rozpoczęcie publicznej dyskusji na temat wypracowania zasad współpracy politycznej, mogącej doprowadzić do obecności w naszym parlamencie ludzi inteligentnych, uczciwych i odważnych, którzy będą w stanie położyć kres korupcjogennej partiokracji, wojnie polsko-polskiej i zapewnić implementację autentycznej demokracji bezpośredniej w naszym Kraju oraz faktyczną jego suwerenność i wprowadzenie reform ekonomicznych, skutkujących odczuwalnym wzrostem standardu życia Polaków.
Po spotkaniu miała miejsce Msza św. w intencji Ojczyzny i bohaterów Powstania Listopadowego w Kościele Przemienienia Pańskiego Ojców Pijarów w Krakowie, ul. Pijarska 2.
Uczestnikami spotkania byli m.in. członkowie stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski, którego szefem jest Gniewomir Rokosz-Kuczyński, Antypartii, której Przewodniczącym jest dr Marek Ciesielczyk, czołowi działacze partii Polska Liberalna – Strajk Przedsiębiorców, partii POLEXIT, ugrupowania Wolne Wybory, związku zawodowego taksówkarzy oraz przedstawiciele Polonii z Kolonii (RFN) i Ostrawy (Czechy).
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 14-16 stycznia 2022 roku w Karpaczu. Już teraz prosimy przedstawicieli ugrupowań antysystemowych o zgłoszenia udziału ze względu na konieczność rezerwacji odpowiedniej liczby miejsc noclegowych w hotelu.
Antypartia przedstawiła projekt zasad współpracy pozaparlamentarnych ugrupowań antysystemowych (patrz niżej).
Projekt zasad współpracy pozaparlamentarnych ugrupowań antysystemowych
prowadzący do zgłoszenia wspólnych list do Sejmu w 2023, autorstwa Antypartii
- Wszystkie ugrupowania – sygnatariusze porozumienia muszą zaakceptować wspólną część programu, tj. te punkty, z których nie mogą zrezygnować i zobowiązać się do działań w Sejmie, które prowadzić będą do ich realizacji (np. w przypadku Antypartii będą to: 1.zmiana ordynacji wyborczej na większościową, 2.bezprogowe referendum, którego wynik musi być wiążący dla władzy, 3.złożenie przyrzeczenia publicznego wg art. 919 KC).
- Jeśli ugrupowanie uważa, iż start w wyborach w 2023 powinien nastąpić na wspólnych listach pod jego nazwą, zamówi do czerwca 2022 sondaż wyborczy przynajmniej w jednej z 9 głównych pracowni (CBOS, Estymator, IBRIS, Ipsos, Kantar, Pollster, Research Partner, Social Changes, United Surveys), w którym wystąpi obok wszystkich obecnych ugrupowań parlamentarnych.
- Najlepsze wyniki sondażowe wszystkich ugrupowań, pretendujących do roli wiodącego, zostaną porównane i cała grupa zgodzi się, iż nazwą wspólną, pod którą ugrupowania antysystemowe wezmą udział w wyborach, będzie nazwa tego ugrupowania, które uzyska w w/w sondażach najlepszy wynik.
- Strony podpisujące porozumienie zgodzą się, iż wezmą udział w wyborach jako zarejestrowana partia polityczna, a nie komitet wyborczy ze względu na oczywistą przewagę takiego rozwiązania. W związku z tym zwycięskie ugrupowanie, jeśli jeszcze nie jest partią polityczną, będzie miało obowiązek dokonania natychmiastowej rejestracji jako partia. Jeśli tego nie uczyni, grupa będzie występować pod nazwą ugrupowania – partii politycznej, które uzyska kolejny najlepszy wynik w w/w sondażach.
- Ugrupowania koalicyjne zarejestrują do końca roku 2022 wszystkich potencjalnych kandydatów, członków i sympatyków w jednym rejestrze osób, które będą chciały kandydować lub głosować w prawyborach, w wyniku których ustalony zostanie kształt wspólnych list wyborczych i kolejność kandydatów. Zarejestrowane osoby będą miały obowiązek wpłacania składek w wys. nie mniejszej niż 20 zł miesięcznie na kampanię.
- Do chwili prawyborów w każdym okręgu, które definitywnie zadecydują o kształcie i kolejności na listach wyborczych, kandydaci będą prezentowani na stronie internetowej.
- Warunkiem umieszczenia na liście wyborczej do Sejmu będzie wpłata przez każdego kandydata przynajmniej 1.000 zł i zebranie przynajmniej 300 podpisów pod listą wyborczą.
- Pełnomocnikiem wyborczym oraz finansowym w wyborach będą osoby wybrane wspólnie przez ugrupowania uczestniczące w koalicji.
- W roku 2022 koalicja przeprowadzi „próbę generalną”, zbierając w drugiej połowie tego roku 200.000 podpisów pod projektem obywatelskim ustawy. Liczba zebranych podpisów przez członków poszczególnych ugrupowań w 41 okręgach musi być istotną wskazówką w procesie konstruowania list wyborczych w następnym roku.
- W przypadku uzyskania przez koalicję wyniku ponad 3% subwencja będzie podzielona pomiędzy ugrupowania na zasadzie proporcjonalnej, w zależności od udziału procentowego w ogólnym wyniku wyborczym kandydatów poszczególnych ugrupowań. Jeśli na przykład wszyscy kandydaci zgłoszeni przez ugrupowanie X zdobędą we wszystkich 41 okręgach wyborczych 15% ogólnej liczby głosów oddanych na koalicję w całym kraju, ugrupowanie to będzie miało prawo do 15% sumy subwencji.
- Wszyscy wybrani ze wspólnej listy wyborczej posłowie będą mieli obowiązek należeć do wspólnego klubu parlamentarnego. Jeśli większość klubu uzna, iż dane głosowanie jest istotne na tyle, by uzgodnić wspólną strategię, o zachowaniu w przypadku tego głosowania zadecyduje większość klubu.
- Jeśli członek klubu będzie ustawicznie ignorował zdanie jego większości, zostanie usunięty z klubu, bez możliwości startu w kolejnych wyborach z tej listy, a ugrupowanie straci stosowną część subwencji, odpowiadającą liczbie usuniętych z klubu członków. Możliwe będzie zastosowanie artykułu 919 Kodeksu cywilnego, jeśli poseł złożył przed wyborami przyrzeczenie publiczne.